Close
Close
Close
Enter username to send gift



TOP MWs of the WEEK
1.HandMeAChurroImmaFaint 107 #22 (DL)  2.Mouse4life 100 #103 (DL)  

VOYAGEERS REALM
Main Street Hotel(0) Main Street Magic Shop(0) Opera House(0) 
By Username By Keyword
Disneyland Talk
This Land is for Disney talk only
214.6 #1689 DL Qual #1675 1-21-13 6:10PM
So I want to know what's the least amount of money you spent at the parks. And how many hours were u there for yesterday I was there for 5hrs and spent $14.75 for an adult and a child. I brought snacks n a lunch so that helped. Just want to know if anyone else does the same.
i have gone for well over 5 hours and spent absolutely nothing. that's when i think ahead and pack snacks/own lunch. - nicoleface   1749.8 #73 1-21-13 6:18PM Like(4)  Reply
Free water is great! - HanLostLeia  1096.7 #136 1-21-13 8:09PM
We try to bring lunches and snacks to. I have been to the park before without buying anything other than my ticket in. - PixiePirateMaid   294.7 #839 1-21-13 6:20PM Like(1)  Reply
The meal prices are actually good. If you buy a lot of snacks though that can get expensive. I'm usually around $13 with ap discount for a very good and filling meal. Compared to sporting events or a concert that is way cheap. - Tom   7155.5 #8 1-21-13 6:23PM Like(1)  Reply
When I spend a half day there (~5 hours) I don't spend a cent, including parking. On a full day I usually buy 1 meal in the parks and pack in the rest. - JRDrummer_CM   875.4 #177 1-21-13 6:24PM Like(1)  Reply
Food is a big deal to me so it's hopeless for me to go cheap. But I do always bring snacks for mads since she thinks she is hungry every two hours and that cuts back on wastng money on something she is only going to half eat in the middle of the day. - madsdad   1800.8 #72 1-21-13 6:35PM Like(1)  Reply
I spent an entire day there, 8am-12am closing and spent about $6. My best friend and I decided to cross off on our DL bucket list to ride every ride in one day. We brought tons of snacks though, and I only bought a cup of coffee and ice cream from Gibson Girls. One of the most memorable days ever :) - CMallyg92   108.7 #3266 1-21-13 6:42PM Like(1)  Reply
Sounds so fun. - Witchie77  319.6 #712 1-21-13 7:50PM
Based on all these delicious looking food posts I think our next trip will be pricey. Not because the food is super expensive but because we'll have to have 5 meals a day to try everything. lol - CheshireCam   197.0 #1909 1-21-13 7:45PM Like(1)  Reply
When I was laid off, didn't want the kids to feel it too much. So on our way to the parks, we got our disney popcorn containers out and popped it at home. Plus we bring lots of snacks - mattc   257.6 #1158 1-21-13 7:54PM Like(1)  Reply
I've made several trips where I haven't spent a cent. Planning to do the same tomorrow, in fact! - JustCantWait   1115.0 #131 1-21-13 8:01PM Like(1)  Reply
Spent 6 hrs. And spent $5.00 on snacks! Ate Zankou chicken before hand! Yummy! Garlic breath was harsh - snappy   325.3 #682 1-21-13 8:10PM Like(1)  Reply
Somehow, we spend less at Disney per meal, then we do at Ihop or Texas Roadhouse or anywhere else. We travel in a pack of 7 or 8 usually, one time, we didn't want to have to take time to stop for food, so we packed a cooler bag full of sandwiches and snacks, and spent less then 20 at the parks that day. I usually stop at the store on the way, and get larger drink bottles, and the kids fill them up with water when it's empty. - GarnerPhotography   324.7 #687 1-21-13 8:12PM Like(1)  Reply
This is true, if you actually have a meal, it can be cheaper than regular "eating out." - bluefairy  643.3 #260 1-21-13 8:18PM
I did 8 hrs once , all I got was a big coke from coke corner ! Hit up del taco before the park opened and a double double on the way home ! - snakeinmyboot40   394.0 #505 1-21-13 8:15PM Like(1)  Reply
We always bring snacks, and sandwiches, but we enjoy rating dinner at the parks. It is always less than a regular restaurant.(Olive Garden ect.) - 7mouskedoodles   355.0 #584 1-21-13 8:21PM Like(1)  Reply
Well Saturday I dropped around $100 at the tink expo and if you include my race entry fee a poop load of money!! But I had to buy all the goodies!! πŸ˜‚πŸ˜‚πŸ˜‚ - CourtyAstroBlisters   678.6 #244 1-21-13 8:26PM Like(1)  Reply
Did you ask slotherini to help, cause he has the poop on a stick - Villescas8  601.0 #286 1-21-13 8:29PM
Darn I knew I forgot something!! Good to see ya v8!! πŸ˜„ - CourtyAstroBlisters  678.6 #244 1-21-13 8:46PM
$0 and was there for 8 hours (I brought my own lunch) - BaseballMickey_CM   6240.0 #12 1-21-13 8:32PM Like(1)  Reply
$100 for 2 adults and 3 kids for 4 days. My check was delayed when we were on vacation. - gonzofam   258.4 #1152 1-21-13 8:40PM Like(1)  Reply
Daaaang. Good work! - Slotherini  1053.5 #145 1-21-13 9:00PM
Nada after a couple of hours. It pays to live close to the parks. We can eat before we go and leave to come back home to eat as well ;) - LBChica   2011.5 #60 1-21-13 9:07PM Like(1)  Reply
My husband and I went for 4 days during Lent one year and spent about $30/day total on food and coffee. We usually give up "junky" food and all alcohol. We definitely could have done less if we had wanted to, but we splurged on a few Jamba Juices and turkey sandwiches from Hungry Bear instead of Subway. - Spoonful_O_Sugar   544.7 #323 1-21-13 9:09PM Like(1)  Reply
$0, we packed snacks, lunches and drinks. - Linzee   894.3 #171 1-21-13 9:10PM Like(1)  Reply
One Million Dollars - Mouse4life   1293.1 #103 1-21-13 9:14PM Like(1)  Reply
::raises eyebrow and pinky:: - Alicewhoareyou  1229.7 #111 1-21-13 9:15PM
Lucky enough to be financially comfortable at this stage of my life, so have always spent. However, quite often have breakfast away from parks eg I-hop, so can stick to dole whips and funnel cakes once inside. Great question Minnie - RapunzelledColey   84.2 #3625 1-21-13 9:58PM Like(1)  Reply
Based on all these delicious looking food posts I think our next trip will be pricey. Not because the food is super expensive but because we'll have to have 5 meals a day to try everything. lol - CheshireCam   197.0 #1909 1-21-13 7:46PM Like  Reply
My husband and I went for 4 days during Lent one year and spent about $30/day total on food and coffee. We usually give up "junky" food and all alcohol. We definitely could have done less if we had wanted to, but we splurged on a few Jamba Juices and turkey sandwiches from Hungry Bear instead of Subway. - Spoonful_O_Sugar   544.7 #323 1-21-13 9:09PM Like  Reply